ITT Cannon, LLC CA3102E28-15PZF80
CA3102E28-15PZF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-15PZF80
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-15PZF80.pdf
Availability of CA3102E28-15PZF80
QUANTITY
CA3102E28-15PZF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-15PZF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-15PZF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-15PZF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E28-15PZF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-15PZF80 Details Description
Related parts for CA3102E28-15PZF80
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf