ITT Cannon, LLC CA3102E28-20PA95
CA3102E28-20PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-20PA95
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-20PA95.pdf
Availability of CA3102E28-20PA95
QUANTITY
CA3102E28-20PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-20PA95
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-20PA95
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-20PA95
Related LinksCA3102E2, CA3102E28-20PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-20PA95 Details Description
Related parts for CA3102E28-20PA95
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.32A SOT563F datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 TRANSFL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf