ITT Cannon, LLC CA3102E28-20SF80F0
CA3102E28-20SF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-20SF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS
Datasheet Download
CA3102E28-20SF80F0.pdf
Availability of CA3102E28-20SF80F0
QUANTITY
CA3102E28-20SF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-20SF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-20SF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (10), 16 (4)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-20SF80F0
Related LinksCA3102E28, CA3102E28-20SF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-20SF80F0 Details Description
Related parts for CA3102E28-20SF80F0
RESISTOR 680 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 24QSOP datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf