ITT Cannon, LLC CA3102E28-21PB
CA3102E28-21PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-21PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-21PB.pdf
Availability of CA3102E28-21PB
QUANTITY
CA3102E28-21PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-21PB
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-21PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-21PB
Related LinksCA3102E, CA3102E28-21PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-21PB Details Description
Related parts for CA3102E28-21PB
CONN HEADER RTANG 7POS .100 TIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-SOIC W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A PLUS220 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
RF AMP 60W 3.5GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRGHT SKT datasheet.pdf