ITT Cannon, LLC CA3102E28-21SXBF80-05
CA3102E28-21SXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-21SXBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-21SXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E28-21SXBF80-05
QUANTITY
CA3102E28-21SXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-21SXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-21SXBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-21SXBF80-05
Related LinksCA3102E28-, CA3102E28-21SXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-21SXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E28-21SXBF80-05
IC USB PERIPHERAL CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT SINGLE SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS.050 RTANG GOLD datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 16-14AWG #4 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf