ITT Cannon, LLC CA3102E28-51S
CA3102E28-51S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-51S
Brief Description
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-51S.pdf
Availability of CA3102E28-51S
QUANTITY
CA3102E28-51S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-51S
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-51S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-51S
Related LinksCA3102, CA3102E28-51S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-51S Details Description
Related parts for CA3102E28-51S
BACKSHELL GENDER CHANGE 9-25POS datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
REC HSG LOW PROFILE EI 7P datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf