ITT Cannon, LLC CA3102E28-9SF80A206
CA3102E28-9SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-9SF80A206
Brief Description
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-9SF80A206.pdf
Availability of CA3102E28-9SF80A206
QUANTITY
CA3102E28-9SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-9SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-9SF80A206
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert28-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-9SF80A206
Related LinksCA3102E28, CA3102E28-9SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-9SF80A206 Details Description
Related parts for CA3102E28-9SF80A206
CONN RECEPT 10POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
INSERTION PLATEN 20 POSITION datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf