ITT Cannon, LLC CA3102E28A51SB
CA3102E28A51SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28A51SB
Brief Description
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28A51SB.pdf
Availability of CA3102E28A51SB
QUANTITY
CA3102E28A51SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28A51SB
Internal Part NumberEIS-CA3102E28A51SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert28-A51
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28A51SB
Related LinksCA3102E, CA3102E28A51SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28A51SB Details Description
Related parts for CA3102E28A51SB
IC ADC SNGL 16BIT 32-CDIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDS 50POS 2MM datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL RND 4PIN .250 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.98A 35 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf