ITT Cannon, LLC CA3102E32-17SXBF80
CA3102E32-17SXBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32-17SXBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E32-17SXBF80.pdf
Availability of CA3102E32-17SXBF80
QUANTITY
CA3102E32-17SXBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32-17SXBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E32-17SXBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert32-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32-17SXBF80
Related LinksCA3102E32, CA3102E32-17SXBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32-17SXBF80 Details Description
Related parts for CA3102E32-17SXBF80
RES SMD 3.01K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 3A TO-220 datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 25 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
DIODE HYP FAST 200V 3A TO277A datasheet.pdf
CONN FFC TOP 20POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf