ITT Cannon, LLC CA3102E32A10SB111
CA3102E32A10SB111 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A10SB111
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E32A10SB111.pdf
Availability of CA3102E32A10SB111
QUANTITY
CA3102E32A10SB111 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A10SB111
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A10SB111
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A10SB111
Related LinksCA3102E3, CA3102E32A10SB111 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A10SB111 Details Description
Related parts for CA3102E32A10SB111
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIE 2,8 TAB+EDS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.9MM datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 60W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A datasheet.pdf