ITT Cannon, LLC CA3102E32A55PB
CA3102E32A55PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55PB
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55PB.pdf
Availability of CA3102E32A55PB
QUANTITY
CA3102E32A55PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55PB
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55PB
Related LinksCA3102E, CA3102E32A55PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55PB Details Description
Related parts for CA3102E32A55PB
CONN HDR 10POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 8"L X 3"W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf