ITT Cannon, LLC CA3102E32A55PB111
CA3102E32A55PB111 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55PB111
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55PB111.pdf
Availability of CA3102E32A55PB111
QUANTITY
CA3102E32A55PB111 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55PB111
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55PB111
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55PB111
Related LinksCA3102E3, CA3102E32A55PB111 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55PB111 Details Description
Related parts for CA3102E32A55PB111
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
HEAT SINK BGA 29MM 7FIN RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
25 POS M SHIELDED PLASTIC CAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
FUSE INLINE FAST/ACT 5A 300V datasheet.pdf