ITT Cannon, LLC CA3102E32A55PBF80A176
CA3102E32A55PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55PBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E32A55PBF80A176
QUANTITY
CA3102E32A55PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55PBF80A176
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55PBF80A176
Related LinksCA3102E32A, CA3102E32A55PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E32A55PBF80A176
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 20-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 6"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
ADAPTER 30CC datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf