ITT Cannon, LLC CA3102E32A55SB05
CA3102E32A55SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55SB05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E32A55SB05.pdf
Availability of CA3102E32A55SB05
QUANTITY
CA3102E32A55SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55SB05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55SB05
Related LinksCA3102E3, CA3102E32A55SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55SB05 Details Description
Related parts for CA3102E32A55SB05
CAP MICA 1200PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 379MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLY HYB 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf