ITT Cannon, LLC CA3102E36-10PYBF80A176
CA3102E36-10PYBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-10PYBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E36-10PYBF80A176.pdf
Availability of CA3102E36-10PYBF80A176
QUANTITY
CA3102E36-10PYBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-10PYBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-10PYBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-10PYBF80A176
Related LinksCA3102E36-1, CA3102E36-10PYBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-10PYBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E36-10PYBF80A176
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS STR T/H 5V datasheet.pdf