ITT Cannon, LLC CA3102E36-10SBF80-05
CA3102E36-10SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-10SBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-10SBF80-05.pdf
Availability of CA3102E36-10SBF80-05
QUANTITY
CA3102E36-10SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-10SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-10SBF80-05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-10SBF80-05
Related LinksCA3102E36-, CA3102E36-10SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-10SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E36-10SBF80-05
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
RES .56 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RM12PIE71ERPLF datasheet.pdf
WHT 3 POS PLASTIC LIGHT datasheet.pdf