ITT Cannon, LLC CA3102E36-10SXBF80A176
CA3102E36-10SXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-10SXBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-10SXBF80A176.pdf
Availability of CA3102E36-10SXBF80A176
QUANTITY
CA3102E36-10SXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-10SXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-10SXBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-10SXBF80A176
Related LinksCA3102E36-1, CA3102E36-10SXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-10SXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E36-10SXBF80A176
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR SER SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 3POS GOLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-25V 350MA datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf