ITT Cannon, LLC CA3102E36-10SZBF80A176
CA3102E36-10SZBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-10SZBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-10SZBF80A176.pdf
Availability of CA3102E36-10SZBF80A176
QUANTITY
CA3102E36-10SZBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-10SZBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-10SZBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-10SZBF80A176
Related LinksCA3102E36-1, CA3102E36-10SZBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-10SZBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E36-10SZBF80A176
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS STR datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 9POS datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 9/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 18MM ROUND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M5 NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SCR 1600V 3080A K-PUK datasheet.pdf