ITT Cannon, LLC CA3102E36-14SF80
CA3102E36-14SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-14SF80
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-14SF80.pdf
Availability of CA3102E36-14SF80
QUANTITY
CA3102E36-14SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-14SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-14SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert36-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A, 74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-14SF80
Related LinksCA3102E3, CA3102E36-14SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-14SF80 Details Description
Related parts for CA3102E36-14SF80
SCR DBL LOSCR 600V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIT HEX 4MM 1.93" 2/PK datasheet.pdf