ITT Cannon, LLC CA3102E36-15SB05
CA3102E36-15SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-15SB05
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-15SB05.pdf
Availability of CA3102E36-15SB05
QUANTITY
CA3102E36-15SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-15SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-15SB05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-15SB05
Related LinksCA3102E3, CA3102E36-15SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-15SB05 Details Description
Related parts for CA3102E36-15SB05
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
GROUND TERM BLOCK 24-10AWG datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC DGY.75X1.5"(6=6') datasheet.pdf
CABLE TIE STD BLUE 14.5" datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf