ITT Cannon, LLC CA3102E36-5S
CA3102E36-5S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-5S
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-5S.pdf
Availability of CA3102E36-5S
QUANTITY
CA3102E36-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-5S
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-5S
Related LinksCA3102, CA3102E36-5S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-5S Details Description
Related parts for CA3102E36-5S
VARISTOR 22V 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
EMI FILTER LOW PRO 250VAC 16A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
LED LIGHT RING GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
USB RA A-M TO A-F EXT CABLE 6' datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SFP 20POS 2X4 W/CAGE datasheet.pdf