ITT Cannon, LLC CA3102E36-5SXB
CA3102E36-5SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-5SXB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-5SXB.pdf
Availability of CA3102E36-5SXB
QUANTITY
CA3102E36-5SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-5SXB
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-5SXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-5SXB
Related LinksCA3102E, CA3102E36-5SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-5SXB Details Description
Related parts for CA3102E36-5SXB
HEATSINK TO-220 VERT MNT 1.18" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 215MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 600MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
153A2B ACT FOR SW-83160 datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO I2S STER 40-TQFN datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf