ITT Cannon, LLC CA3102E36A98SBF80A176
CA3102E36A98SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36A98SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102E36A98SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E36A98SBF80A176
QUANTITY
CA3102E36A98SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36A98SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E36A98SBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert36-A98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36A98SBF80A176
Related LinksCA3102E36A, CA3102E36A98SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36A98SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E36A98SBF80A176
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 20-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL +/-15V OUT SIP datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 360 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf