ITT Cannon, LLC CA3102R16-11PF80A95
CA3102R16-11PF80A95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R16-11PF80A95
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R16-11PF80A95.pdf
Availability of CA3102R16-11PF80A95
QUANTITY
CA3102R16-11PF80A95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R16-11PF80A95
Internal Part NumberEIS-CA3102R16-11PF80A95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R16-11PF80A95
Related LinksCA3102R16, CA3102R16-11PF80A95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R16-11PF80A95 Details Description
Related parts for CA3102R16-11PF80A95
FERRULE WIRE YELLOW 18AWG 5000RL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V RED datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf