ITT Cannon, LLC CA3102R16-11S
CA3102R16-11S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R16-11S
Brief Description
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R16-11S.pdf
Availability of CA3102R16-11S
QUANTITY
CA3102R16-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R16-11S
Internal Part NumberEIS-CA3102R16-11S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R16-11S
Related LinksCA3102, CA3102R16-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R16-11S Details Description
Related parts for CA3102R16-11S
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL I/O 8DIP datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD15-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 10VC SOD882 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf