ITT Cannon, LLC CA3102R16S-4SZF80
CA3102R16S-4SZF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R16S-4SZF80
Brief Description
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R16S-4SZF80.pdf
Availability of CA3102R16S-4SZF80
QUANTITY
CA3102R16S-4SZF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R16S-4SZF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R16S-4SZF80
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R16S-4SZF80
Related LinksCA3102R1, CA3102R16S-4SZF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R16S-4SZF80 Details Description
Related parts for CA3102R16S-4SZF80
CONN RECEPT 12POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
DEKAFIX FWZ 5 MARKD 91-100 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
2200UF 63V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf