ITT Cannon, LLC CA3102R16S-8PF80
CA3102R16S-8PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R16S-8PF80
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R16S-8PF80.pdf
Availability of CA3102R16S-8PF80
QUANTITY
CA3102R16S-8PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R16S-8PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R16S-8PF80
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R16S-8PF80
Related LinksCA3102R1, CA3102R16S-8PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R16S-8PF80 Details Description
Related parts for CA3102R16S-8PF80
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 16A TO3 datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 4"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .76AULF 44CKT datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PSH-BTN SW-DPDT QC 1-4 datasheet.pdf
TOS 120VAC/48VDC 0.5A RC datasheet.pdf