ITT Cannon, LLC CA3102R18-11PF80A206
CA3102R18-11PF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-11PF80A206
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R18-11PF80A206.pdf
Availability of CA3102R18-11PF80A206
QUANTITY
CA3102R18-11PF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-11PF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-11PF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-11PF80A206
Related LinksCA3102R18-, CA3102R18-11PF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-11PF80A206 Details Description
Related parts for CA3102R18-11PF80A206
RES ARRAY 5 RES 15K OHM 6SSIP datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #8 BUDGET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf