ITT Cannon, LLC CA3102R18-22SF80
CA3102R18-22SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-22SF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R18-22SF80.pdf
Availability of CA3102R18-22SF80
QUANTITY
CA3102R18-22SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-22SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-22SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-22SF80
Related LinksCA3102R1, CA3102R18-22SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-22SF80 Details Description
Related parts for CA3102R18-22SF80
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING POL RAMP 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
A4 MQ 100W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 THRUHL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 2.1A AXIAL datasheet.pdf