ITT Cannon, LLC CA3102R20-19PWF80
CA3102R20-19PWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R20-19PWF80
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R20-19PWF80.pdf
Availability of CA3102R20-19PWF80
QUANTITY
CA3102R20-19PWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R20-19PWF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R20-19PWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R20-19PWF80
Related LinksCA3102R2, CA3102R20-19PWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R20-19PWF80 Details Description
Related parts for CA3102R20-19PWF80
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT363 datasheet.pdf
BUZZ VDC2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf
CAP 5.8F 160V M5 THREAD datasheet.pdf