ITT Cannon, LLC CA3102R20-27SXA206
CA3102R20-27SXA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R20-27SXA206
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R20-27SXA206.pdf
Availability of CA3102R20-27SXA206
QUANTITY
CA3102R20-27SXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R20-27SXA206
Internal Part NumberEIS-CA3102R20-27SXA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R20-27SXA206
Related LinksCA3102R20, CA3102R20-27SXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R20-27SXA206 Details Description
Related parts for CA3102R20-27SXA206
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PB MOM FLUSH ROUND BLACK datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Backlight 14-TMLF (2.5x2.5) datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf