ITT Cannon, LLC CA3102R20-29PZ
CA3102R20-29PZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R20-29PZ
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R20-29PZ.pdf
Availability of CA3102R20-29PZ
QUANTITY
CA3102R20-29PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R20-29PZ
Internal Part NumberEIS-CA3102R20-29PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R20-29PZ
Related LinksCA3102R, CA3102R20-29PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R20-29PZ Details Description
Related parts for CA3102R20-29PZ
IC DAC 12BIT R-R 5V QUAD 28SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 350mA Automotive 20-TQFN-EP (5x5) datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS R/A 4R SHORT datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 240 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf