ITT Cannon, LLC CA3102R24-19PA176F80
CA3102R24-19PA176F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24-19PA176F80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R24-19PA176F80.pdf
Availability of CA3102R24-19PA176F80
QUANTITY
CA3102R24-19PA176F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24-19PA176F80
Internal Part NumberEIS-CA3102R24-19PA176F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24-19PA176F80
Related LinksCA3102R24-, CA3102R24-19PA176F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24-19PA176F80 Details Description
Related parts for CA3102R24-19PA176F80
TRIAC 200V 6A TO220 datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 22-16AWG P-G datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 6A MED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS M22910/7-14 datasheet.pdf
DIGITAL LASER AMP CBL TYPE PNP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf