ITT Cannon, LLC CA3102R28A16SF80
CA3102R28A16SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R28A16SF80
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R28A16SF80.pdf
Availability of CA3102R28A16SF80
QUANTITY
CA3102R28A16SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R28A16SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R28A16SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert28-A16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R28A16SF80
Related LinksCA3102R2, CA3102R28A16SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R28A16SF80 Details Description
Related parts for CA3102R28A16SF80
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 3.3V 50MA 6DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED T1 3/4 WG 587NM YELLOW 12VDC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.3A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf