ITT Cannon, LLC CA3102R32A10SK10
CA3102R32A10SK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R32A10SK10
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R32A10SK10.pdf
Availability of CA3102R32A10SK10
QUANTITY
CA3102R32A10SK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R32A10SK10
Internal Part NumberEIS-CA3102R32A10SK10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R32A10SK10
Related LinksCA3102R3, CA3102R32A10SK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R32A10SK10 Details Description
Related parts for CA3102R32A10SK10
CONN DUST COVER 13POS CLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 42.2K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf