ITT Cannon, LLC CA3106E10SL-3PBF80A176A232
CA3106E10SL-3PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E10SL-3PBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E10SL-3PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3106E10SL-3PBF80A176A232
QUANTITY
CA3106E10SL-3PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E10SL-3PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E10SL-3PBF80A176A232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E10SL-3PBF80A176A232
Related LinksCA3106E10SL-3, CA3106E10SL-3PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E10SL-3PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3106E10SL-3PBF80A176A232
FAN AXIAL 25X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
GUARD ASSEMBLY 8 AWG TO 16 AWG datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf