ITT Cannon, LLC CA3106E10SL-4PB13
CA3106E10SL-4PB13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E10SL-4PB13
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E10SL-4PB13.pdf
Availability of CA3106E10SL-4PB13
QUANTITY
CA3106E10SL-4PB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E10SL-4PB13
Internal Part NumberEIS-CA3106E10SL-4PB13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E10SL-4PB13
Related LinksCA3106E1, CA3106E10SL-4PB13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E10SL-4PB13 Details Description
Related parts for CA3106E10SL-4PB13
IDC CABLE - MDM10T/MC10G/X datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOUNTING CLIPS D8212-9 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 10A 24VDC datasheet.pdf
LAM STEEL PADLOCK 0.75 SHACKLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 35MA 950 MOHM datasheet.pdf