ITT Cannon, LLC CA3106E12S-3PYB02
CA3106E12S-3PYB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E12S-3PYB02
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E12S-3PYB02.pdf
Availability of CA3106E12S-3PYB02
QUANTITY
CA3106E12S-3PYB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E12S-3PYB02
Internal Part NumberEIS-CA3106E12S-3PYB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E12S-3PYB02
Related LinksCA3106E1, CA3106E12S-3PYB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E12S-3PYB02 Details Description
Related parts for CA3106E12S-3PYB02
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
MODULE CYFI WIGGLE ANTENNA datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY 1.75X19X18.56 datasheet.pdf
DC REACTOR 3.7 KW 200V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC MINI 9MA 24VDC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
XFRM VX180-IFE6 ISDN DAUGHTERBRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf