ITT Cannon, LLC CA3106E12S-4SBF80
CA3106E12S-4SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E12S-4SBF80
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
CA3106E12S-4SBF80.pdf
Availability of CA3106E12S-4SBF80
QUANTITY
CA3106E12S-4SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E12S-4SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E12S-4SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert12S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E12S-4SBF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E12S-4SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E12S-4SBF80 Details Description
Related parts for CA3106E12S-4SBF80
CONN HEADER 12POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL MCRPWR 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 12V 1.2V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.25A 280 MOHM TH datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 120X32 WHT TRANSFL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC DDR 512M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST-NO 60A 24V datasheet.pdf