ITT Cannon, LLC CA3106E14S-2PBF80A232
CA3106E14S-2PBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-2PBF80A232
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E14S-2PBF80A232.pdf
Availability of CA3106E14S-2PBF80A232
QUANTITY
CA3106E14S-2PBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-2PBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-2PBF80A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-2PBF80A232
Related LinksCA3106E14S, CA3106E14S-2PBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-2PBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106E14S-2PBF80A232
IC DAC 8BIT SINK OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTER 8BIT APPROX 16-SOIC datasheet.pdf
EMITTER ONLY FOR E3S-AT11 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/5W .1% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf