ITT Cannon, LLC CA3106E14S-4SBA152
CA3106E14S-4SBA152 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-4SBA152
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
CA3106E14S-4SBA152.pdf
Availability of CA3106E14S-4SBA152
QUANTITY
CA3106E14S-4SBA152 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-4SBA152
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-4SBA152
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert14S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-4SBA152
Related LinksCA3106E14, CA3106E14S-4SBA152 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-4SBA152 Details Description
Related parts for CA3106E14S-4SBA152
IC CTRLR PWM PROGRAMMABLE 20SOIC datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU-5S datasheet.pdf
FIXED IND 10.2UH 4.3A 26 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 9A TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
14MM TNPLTD CPPR+FR SLEEVING 100 datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
FIXED INDUCT 4.7UH 30MA 1 OHM datasheet.pdf