ITT Cannon, LLC CA3106E14S-5SXB15
CA3106E14S-5SXB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-5SXB15
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E14S-5SXB15.pdf
Availability of CA3106E14S-5SXB15
QUANTITY
CA3106E14S-5SXB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-5SXB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-5SXB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-5SXB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E14S-5SXB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-5SXB15 Details Description
Related parts for CA3106E14S-5SXB15
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 24LLP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 5PK CARD datasheet.pdf
HEATSHRINK 4"-48" BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 (30 + 2 Power) Position Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 12V datasheet.pdf