ITT Cannon, LLC CA3106E14S-6PA176
CA3106E14S-6PA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-6PA176
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E14S-6PA176.pdf
Availability of CA3106E14S-6PA176
QUANTITY
CA3106E14S-6PA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-6PA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-6PA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-6PA176
Related LinksCA3106E1, CA3106E14S-6PA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-6PA176 Details Description
Related parts for CA3106E14S-6PA176
JUMPER-H1506TR/A2015Y/X 2" datasheet.pdf
IC FLASH/MCU 16K 52 TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .157 DIA BLACK datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 400 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf