ITT Cannon, LLC CA3106E16-10PB13
CA3106E16-10PB13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-10PB13
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16-10PB13.pdf
Availability of CA3106E16-10PB13
QUANTITY
CA3106E16-10PB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-10PB13
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-10PB13
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-10PB13
Related LinksCA3106E1, CA3106E16-10PB13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-10PB13 Details Description
Related parts for CA3106E16-10PB13
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 WW datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1300V 450A TO200AC datasheet.pdf
RCPT COVER SHELL SIZE 10 ANODIZE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 227MA 1.36 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf