ITT Cannon, LLC CA3106E16-10SBF80A176
CA3106E16-10SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-10SBF80A176
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E16-10SBF80A176.pdf
Availability of CA3106E16-10SBF80A176
QUANTITY
CA3106E16-10SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-10SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-10SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-10SBF80A176
Related LinksCA3106E16-, CA3106E16-10SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-10SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3106E16-10SBF80A176
IC 80C51 MCU FLASH 32K 44-PLCC datasheet.pdf
CABLE TIE LT HVY 120LB NAT 14.9" datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8SON datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf