ITT Cannon, LLC CA3106E16S-5PWB14F0
CA3106E16S-5PWB14F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-5PWB14F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS
Datasheet Download
CA3106E16S-5PWB14F0.pdf
Availability of CA3106E16S-5PWB14F0
QUANTITY
CA3106E16S-5PWB14F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-5PWB14F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-5PWB14F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded, Strain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-5PWB14F0
Related LinksCA3106E16, CA3106E16S-5PWB14F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-5PWB14F0 Details Description
Related parts for CA3106E16S-5PWB14F0
CONN HEADER 18POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 8SIP datasheet.pdf
GPS MODULE SMD 16CH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED RED 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf