ITT Cannon, LLC CA3106E16S-8SYB15
CA3106E16S-8SYB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-8SYB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E16S-8SYB15.pdf
Availability of CA3106E16S-8SYB15
QUANTITY
CA3106E16S-8SYB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-8SYB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-8SYB15
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-8SYB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E16S-8SYB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-8SYB15 Details Description
Related parts for CA3106E16S-8SYB15
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE YEL/WHITE datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC VCXO PLL CLK SYNTH 20-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf