ITT Cannon, LLC CA3106E18-10S15
CA3106E18-10S15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-10S15
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-10S15.pdf
Availability of CA3106E18-10S15
QUANTITY
CA3106E18-10S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-10S15
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-10S15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-10S15
Related LinksCA3106E, CA3106E18-10S15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-10S15 Details Description
Related parts for CA3106E18-10S15
MOD PWR ENTRY STD PCB PNL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
06 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 15V 19.5W datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
50 MHz to 4 GHz TruPwr Detector IC datasheet.pdf