ITT Cannon, LLC CA3106E18-11PXB15
CA3106E18-11PXB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-11PXB15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E18-11PXB15.pdf
Availability of CA3106E18-11PXB15
QUANTITY
CA3106E18-11PXB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-11PXB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-11PXB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-11PXB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E18-11PXB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-11PXB15 Details Description
Related parts for CA3106E18-11PXB15
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 4POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf