ITT Cannon, LLC CA3106E18-12S
CA3106E18-12S picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-12S
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-12S.pdf
Availability of CA3106E18-12S
QUANTITY
CA3106E18-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-12S
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-12S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-12S
Related LinksCA3106, CA3106E18-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-12S Details Description
Related parts for CA3106E18-12S
MCU 256K FLASH 96K SRA, USB CAM datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 100W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PMI IND CAP SUB MINI GREEN datasheet.pdf
DIODE GP 50V 1A SOD123F datasheet.pdf